Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Поліомієліт

Поліомієліт. Поширеність та заходи профілактики.

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Цього дня медики всього світу закликають звернути увагу на захворювання та профілактику цього захворювання. Україна досі лишається в переліку країн, де через низький рівень охоплення щепленнями зберігається ризик спалаху поліомієліту.

Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання, яке особливо небезпечне для невакцинованих дітей до 5 років. Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через заражені руки та іноді через брудну воду. Поліовірус уражає нервову систему і може призвести до незворотних рухових розладів та навіть смерті людини протягом кількох годин. В 1 із 200 випадків інфікування розвивається незворотний параліч . З числа паралізованих людей , 5-10% хворих помирають через параліч дихальних м’язів. В більшості випадків носіїв поліомієліту неможливо виявити вчасно через відсутність симптомів захворювання. Лікування проти поліомієліту немає, єдиний шлях профілактики- вакцинація. Розповсюдження вірусу припиниться, якщо понад 95% людей у країні будуть вакцинованими.

В Україні вакцинація проти поліомієліту входить у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити безкоштовно відповідно до Національного календаря щеплень. Вакцини, які наразі використовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.

Спочатку дитина має отримати дві дози інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ). Її роблять у 2 та 4 місяці. Наступні чотири щеплення оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) дитині роблять у 6 місяців, 18 місяців, та ревакцинацію у 6 років та 14 років. Шість доз вакцини формують імунітет до поліомієліту до кінця життя. Діти до 6 років, які пропустили щеплення проти поліомієліту знаходяться у небезпеці, адже їхня імунна система слабка до цього збудника.

В Івано-Франківській області на даний момент про вакциновано 76% від запланованої кількості населення, що є недостатнім для формування колективного імунітету. Нагадаємо, що в жовтні 2021 року на території України зафіксували перший випадок поліомієліту в Рівненській області(перший випадок підтвердили у 17-місячної дівчинки, дитина була не вакцинована через відмову батьків), а в січні 2022 року – другий випадок у дитини з Закарпаття(на поліомієліт захворів хлопчик, який проживає з родиною на Закарпатті, зі слів мами дитина також не щеплена через відмову батьків). На території обслуговування Рогатинського відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ» 11.08.2022 року епідеміологічно розслідувався випадок гострого в’ялого паралічу з підозрою на поліомієліт у п’ятирічної дівчинки. Дитина була вакцинована 2 дозами ІПВ. Хвора та всі контактні особи в осередку були обстежені, але лабораторно діагноз поліомієліт було спростовано.

У порівнянні даних про рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту згідно з національним планом за 2 місяці 2022 та у 2021 років по Україні, у зв’язку з активними бойовими діями на території країни, у деяких регіонах неможливо забезпечити проведення вакцинації, тому темпи охоплення є низькими – приблизно 15%. Прогнозовані показники на кінець 2022 року, при збереженні темпів, будуть значно нижчими за показники попередніх років. Можливо, він не перевищить і 60%. Аби не допустити розповсюдження поліомієліту в Україні затверджено план реагування. Усі діти до 6 років, які пропустили щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, — повинні його надолужити.

Для внутрішньо переміщених людей не потрібно укладати нову декларацію з лікарем. Достатньо просто прийти до медзакладу. Вакцинацію зроблять безоплатно, а дані про щеплення одразу внесуть у єдину електронну систему охорони здоров’я.

Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.

 

Підготувала лікар- епідеміолог Наталія АНДРУХОВИЧ

 

ПОДІЛИТИСЬ: