Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Ганна Товста: люди хочуть, щоб їх почули

Більшівцівська територіальна громада утворена 18 грудня 2016 року. Тоді об’єдналися в громаду 10 населених пунктів 8 суміжних місцевих рад. З 2021 року до складу Більшівцівської територіальної громади ввійшли 16 населених пунктів з центром в смт.Більшівці: с.Слобідка-Більшівцівська, Кінашів, Поділля, Курів, Жалибори, Нараївка, Нові Скоморохи, Старі Скоморохи, Підшумлянці, Кукільники, Загір’я-Кукільницьке, Яблунів, Хохонів, Дитятин, Набережне. А рішенням № 201 від 16 лютого 2021 року сесія Більшівцівської селищної ради вирішила: утворити старостинські округи Більшівцівської селищної територіальної громади, а саме: Кінашівський старостинський округ з центром в селі Кінашів до складу якого входять населені пункти: село Кінашів, село Курів, село Жалибори, село Поділля. Новоскоморохівський старостинський округ з центром в селі Нові Скоморохи, до складу якого входять населені пункти: село Нараївка, село Нові Скоморохи, село Старі Скоморохи, село Підшумлянці. Кукільницький старостинський округ з центром в селі Кукільники, до складу якого входять населені пункти: село Кукільники, село Загір’я-Кукільницьке, село Яблунів. Дитятинський старостинський округ з центром в селі Дитятин, до складу якого входять населені пункти: село Дитятин, село Набережна, село Хохонів.
У цьому номері продовжуємо вас знайомити із старостами округів. До вашої уваги коротке інтерв’ю із старостою Новоскоморохівського старостинського округу Товстою Ганною Романівною.

– Ганно Романівно, розкажіть про округ, котрий вам довірили.
– До Новоскоморохівського старостинського округу, як і до Кінашівського, входять чотири села. Проте відстані тут доводиться долати значно більші, та й до центру громади трохи далі. Але це може і на краще, адже є більше часу на, власне, роботу у селах а у Більшівці їду вже за крайньої потреби.
– Як справляєтеся із доїздами, коли і де приймаєте громадян?
– Згідно із затвердженим графіком роботи, у понеділок-вівторок я працюю з людьми у Нараївці. В середу – у Нових Скоморохах, у четвер – у Старих Скоморохах. А в пятницю – у Підшумлянцях. Але я стараюся у всіх селах бути кожен день. Якщо ж детальніше, то на 8 годину я приходжу до Нараївської сільської ради, на пів десяту йду на автобус на Скоморохи. В обід повертаюся автобусом знову у Нараївку, а потім, як треба, то знову їду на Скоморохи чи Підшумлянці. Вже під вечір – знову в Нараївці. Звичайно, без транспорту трохи важко, але іноді, завдяки попутному транспорту, за день вдається побувати у кожному селі округу по два рази.
– Які питання доводиться вирішувати найчастіше?
– Із відкриттям ринку землі всі старости вирішують дуже багато земельних питань. Люди переоформляють паї, приходять по довіреності та інші документи.
– Що крім землі?
– Роботи ще є багато. Зовсім нещодавно ми провели освітлення у Нараївці. У Нових Скоморохах теж вже є проєкт на освітлення. У Старих Скоморохах та Підшумлянцях немає навіть проєктів. Тож у цьому році планую зайнятися документацією. Також великою бідою у нашій громаді є якість дорожного покриття. Звичайно, орендарі земель, автівки яких найбільше ті дороги розбивають, допомагають нашим селам – виділяють допомогу на церкви, на школи, на інші соціальні проєкти, та й дороги підсипати допомагають. Але цього недостатньо. Я вже всіх закликаю до того, щоб усю цю допомогу використати на ремонт доріг а не розпорошувати. Адже скоро діти в селі не те що жити не захочуть – діти в село їхати не захочуть. Не буде дороги. Розумію, що до асфальтного покриття нам ще далеко і без державної підтримки цього не буде, але маємо в Підшумлянцях кар’єр, можна з нього каменю взяти. Потім зверху щебенем засипати… Мали цього року кошти екологічного фонду, то зробили трохи по селах робіт з водовідведення. Поставили лотки, попідсипали. У Підшумлянях кругом церкви обмостку зробили. Зроблено водовідведення у біля церкви у Сарих Скоморохах. Маю надію, що до кінця року усе заплановане зробимо. Також хотілося б краще налагодити питання вивозу сміття. Адже стабільно його забирають тільки із Нараївки, жителі котрої вже уклали договори із «Більшівці ЕКО»
– Що найважче?
– Знаєте, Нараївка вже з 2016 року у громаді. У той час першим громадам виділяли кошти на інфраструктуру, та й коштів «екологічного фонду» було більше. Зараз цього вже немає і важко пояснити жителям новоприєднаних сіл, чому тепер робиться менше, аніж у попередні роки.
– Як люди сприймають те, що вони вже у громаді?


– Загалом позитивно. Єдине, що у них великі очікування. Адже колись, за часів старого адміністративного устрою, на них мало звертали уваги. Тепер же центр ближче. І люди сподіваються на зміни. Взагалі ж, жителі наших сіл хочуть спілкування, хочуть, щоб їх почули, вислухали. Це для них головне – бути почутими. Власне для цього ми і зробили нещодавно такий своєрідний схід округу. Відбулося це на свято Івана Хрестителя. Звичайно, багатьом це не до вподоби, адже вважається, що святкувати 7 липня – язичницький звичай. Проте нам важливо було зібрати людей разом, дати можливість їм поспілкуватися, відпочити. І, я вважаю, нам це вдалося. Ще одним важливим елементом спілкування є наші толоки. Дуже дякую всім жителям округу, котрі завжди так активно відгукуються на мої прохання про участь у громадському житті села. Разом ми вже багато зробили і ще багато можемо зробити. Головне – не бути байдужими і не чекати щодня помочі з центру. Адже не все у центрі так просто.
– До речі, як у вас на окрузі справи з культурою?
– Не надто добре, адже наразі немає керівника будинку культури у Нових Скоморохах та Підшумлянцях. Ситуація в державі заставляє людей шукати собі кращу, більш оплачувану роботу. У Старих Скоморохах є Ірина Шевела, котра організувала святкування Івана Купала та тішить нас своїми гуморесками. Сподіваємося вже у цьому році якось покращити цю ситуацію.
– Релігійне життя у Новоскоморохівському окрузі кипить та бурлить.
– Справді, якось так сталося, що у нас зараз ведуться роботи практично біля усіх церков. У Нараївці церкву будуть перемальовувати, у Старих Скоморохах храм очищають від грибка і будуть убезпечувати від стічних вод, у Підшумлянцях плануємо обмостку, у Нових Скоморохах церкву теж потрібно малювати. Та й із дітками у нас займаються. Приїжджає катехит, проводить для них «канікули з Богом», готує до причастя. Дуже грунтовно цього року готувалися наші дітки – розігрували різні сценки як от весілля, хрестини, інші обряди.
– Футбольна команда з Нараївки минулого сезону представляла Більшівецьку громаду у чемпіонаті тоді ще Галицького району з футболу. Чи планує команда і надалі брати участь у змаганнях?– Справді, у нас багато хлопців, які люблять футбол. Вони самі організовуються, тренуються, доглядають за полем. Та й у інших справах громади мені допомагають. Чи буде далі команда – скоріше так. Але хотілося б, щоб не тільки в Нараївці футбол був, але й у інших селах. Може варто було б провести невеликий чемпіонат громади. Наші футболісти дуже хочуть позмагатись із сусідніми селами. Думаю, й інші не проти. Треба тільки організатора.
Володимир КАПУСНЯК

ПОДІЛИТИСЬ: