Дмитро Горбунь: Дякую всім, хто допомагає нашому старостинському округу
На першому пленарному засіданні п’ятої сесії Більшівцівської селищної ради восьмого скликання голова громади Василь Саноцький вручив керівникам старостинських округів печатки, чим дозволив їм здійснювати нотаріальні дії і інші необхідні для роботи старости функції. Таким чином старости стали повноправними керівниками на своїх округах. І роботи в них значно додалося. Про основні аспекти діяльності старости у новому державному устрої, наболілі проблеми мешканців округу та плани на найближчий час ми говоримо із старостою найближчого до центру громади округу – Кінашівського – Дмитром Леонтійовичем Горбунем.
– Пане Дмитре, розкажіть будь-ласка більше про округ, яким вам доручено керувати.
– До складу нашого старостинського округу входять села Кінашів, Курів, Жалибори та Поділля. Територія округу – більше трьох тисяч гектарів, населення станом на 1 січня цього року складало 2013 осіб. Кожне село представлене у депутатському корпусі Більшівцівської селищної ради – з Курова маємо два депутати, з Жалиборів та Поділля по одному і з Кінашева три.
– Посада старости у нинішньому суспільстві – досить нова і ще незвідана. Обов’язків та відповідальності додалося, а важелів та механізмів стало менше. Тож все зараз не так легко. А ще – відстані, котрі щораз доводиться долати старості, щоб вирішити ту чи іншу проблему. Що вас спонукало погодитися на пропозицію голови громади очолити старостинський округ?
– Справа у тому, що хоча й важелів менше, ця децентралізація дає змогу центральній владі виділити більше ресурсу та приділити більше уваги тим проблемам, що справді існують на місцях. А завдання старости – донести до цієї влади усі проблеми та потреби наших сіл. Я давно знайомий з Василем Павловичем і у нас досить давно склалися однакові погляди на певні речі і проблеми. Як і на шляхи їх вирішення. Тож я не роздумуючи погодився очолити округ. Дякую голові та депутатам, що доручили мені таку відповідальну справу. Як мені вдасться ця робота – судити, звичайно, голові громади і жителям сіл нашого округу, але я обіцяю, що докладу максимум зусиль, щоб зробити якнайбільше з того, що в моїх силах. Я багато років працював за кордоном, бачив, як там живуть люди, як там все влаштовано. Тож певні напрацювання хотілося б втілити і тут – у нашій громаді.
– Розкажіть будь-ласка про найбільші проєкти, які плануєте втілити вже в цьому році у селах Кінашівського старостинського округу.
– Як відомо, нинішня наша центральна влада – керівництво Більшівцівської громади – намагається будувати свою роботу так, щоб усі кошти, які надходять у бюджет громади, були пропорційно поділені на кожного жителя громади. Тобто інвестицій те чи інше село отримає рівно стільки, скільки жителів наразі має. Це десь не до кінця правильно, але справедливо, адже такий підхід не дає простору для маніпуляцій та інших непотрібних звинувачень. Тому й проєкти у кожному селі дещо відрізняються як своїми масштабами, так і значимістю. Спробую коротко перелічити всі. Отож, почну із Поділля: там ми плануємо поміняти покрівлю клубу, встановити водовідвідні лотки на вулиці Шевченка та здійснити деякі заходи щодо озеленення. У Жалиборах заплановано відремонтувати школу, поставити водовідвідні лотки на вулиці Шкільній, зробити водовідведення біла ФАПУ. У Курові плануємо завершити встановлення водовідвідних лотків біля стадіону. У Кінашеві плануємо завершити встановлення лотків на вулиці Лесі Українки, облаштовуємо парк. У цьому нам допомагає громада села. Також спільно із громадою плануємо побудувати капличку. У всіх селах заплановані роботи з озеленення, чистки канав та ровів, облаштування зон відпочинку.
– Як відомо із положення про старосту, і на цьому найбільше наголошували голова та депутати громади, староста має приймати громадян у кожному населеному пункті округу. Нагадайте жителям Кінашівського округу де і коли ви проводите прийом громадян.
– У Кінашеві я приймаю у понеділок та вівторок з 9 до 11 години, у Жалиборах приймаю з 9 до 11 у середу, у той же час в Поділлі приймаю в четвер, а в Курові – у п’ятницю.
– З якими питаннями найчастіше до вас звертаються жителі округу?
– Найчастіше надходять звернення з земельних питань. Адже всі хочуть впорядкувати свої ділянки і перевірити їх документацію до відкриття ринку землі. Також людей турбує жахливий стан дорожнього покриття, є неполадки із освітленням. Зокрема часто горять лампочки і треба їх міняти. Значно покращилася ситуація із несанкціонованими сміттєзвалищами – вони потроху зникають. Люди укладають договори на вивезення відходів із нашим комунальним підприємством, тож машина, я б сказав, їздить справно і сміття стало значно менше. Але тут багато ще залежить і від культури самих жителів. Бо чисто там, де не смітять.
– А як у вас налагоджена співпраця із місцевим бізнесом?
– Я скажу так, нам ні в чому наразі ще не відмовили. Багато допомагають орендатори землі – фірми «Агровіта» та «Даноша», фермери, які обробляють людські городи, підприємці. Дуже хочу подякувати тут зокрема Дмитру Костику, котрий допомагає практично у всьому, що б ми не попросили. Справді, таких невідмовних людей дуже мало. Тож помочі наразі вистачає.
– Як бачите джерела наповнення бюджету громади?
– Вважаю, що наповнення бюджету – першочергове завдання нинішньої влади у громаді. Саме від фінансових показників залежатиме рівень добробуту та процвітання у наших селах. У громаді, вважаю, треба насамперед зробити порядок із землями, визначити скільки і де є вільних незатребуваних площ, може десь хтось обробляє землю без документів, може десь недоплачує. Саме тут бачу основне джерело збільшення доходів. Нам усім треба тісно попрацювати із земельним відділом Більшівцівскої громади у цьому напрямі. Також потрібно вже потроху піднімати земельний податок, але це більше загальнодержавне питання.
– Багато реформ у всій державі сьогодні зазнала освіта. У Більшівцівській громаді теж змінилась освітня мережа. Ваше ставлення до цих процесів.
– Я категорично проти безпідставного закриття шкіл, але іноді є моменти, коли це продиктовано різними нормами та вимогами, так би мовити, «зверху». У нас в в округу працює Кінашівський ліцей та Жалиборівська гімназія. Я запевняю, що наразі немає причин до їх закриття чи пониження в ступені. У нас також є автобус, котрий довозить дітей з Поділля, Курова та й навіть інколи – Діброви.
– Давайте поговоримо про спорт. Десять років назад наш колишній Галицький район славився тим, що у його футбольних змаганнях брало участь найбільше команд – більше сорока. Тобто практично у кожному селі була своя футбольна команда. Зараз у останньому чемпіонаті Галицького району Більшівцівську громаду представляє тільки футбольна команда з села Нараївка. Наступного року формат змагань, скоріш за все, буде змінено. Але чи будуть у тому чемпіонаті команди із вашого старостинського округу?
– Я думаю, що буде одна команда від нашого округу. Тобто села Кінашів, Курів, Жалибори та Поділля представлятиме однин футбольний колектив. У якому форматі проходитимуть надалі змагання у районі – нам ще не відомо, проте ми у ньому будемо представлені. Також плануємо обгородити стадіон у Кінашеві. А створення команди наших сіл анонсую на липень. Звичайно хотілося б і більше команд, але кількість молодого населення не дозволяє нам такої розкоші. Тішить, що у наших селах (Жалибори та Кінашів – ред.) також є майданчики зі штучним покриттям.
– А як щодо культурних справ?
– Дякувати Богу, та нашим медикам хвороба відступає і у наших сільських клубах знову розпочинаються різноманітні заходи, дискотеки, танцювальні вечори. Хотілося б трохи поправити наші культурні пам’ятки, придорожні хрести та інші релігійні об’єкти.
– Про справи сьогоднішні поговорили. А тепер хотілося б дізнатися чи є щось таке, котре конче необхідно зробити, але цього року ніяк не вийде?
– В першу чергу найбільша наша проблема – стан доріг. Але ми вже направили звернення до керівництва ПБС, ведемо перемовини із ПП «Агровіта» та «Даноша», з іншими орендаторами земель і будемо цим питанням займатися.
– Дякую вам за змістовну розмову та бажаю успіхів у роботі.
Володимир Капусняк