Єдине здоров’я (One Health) – це підхід, який визнає, що здоров’я людей тісно пов’язане зі здоров’ям тварин та навколишнім середовищем.
Серед нагальних проблем охорони здоров’я в контексті «людина- тварина-довкілля» є вивчення європейського досвіду управління ризиками поширення зоонозів (бруцельоз, туберкульоз, сибірська виразка та інші), грибкових панзоонозів, а також особливості дикої фауни, яка є невід’ємним компонентом Єдиного здоров’я.
Отже, рух One Health — це спільні зусилля фахівців різних напрямів охорони здоров’я та їхніх установ, що працюють на місцевому, національному та глобальному рівнях, для поліпшення здоров’я людей, домашніх тварин, дикої природи, рослин як складових навколишнього середовища, які можуть допомогти впоратися з багатьма загрозами для громадського здоров’я, зокрема:
– зоонозні та трансмісивні інфекції;
– неінфекційні захворювання;
– безпека харчових продуктів;
– проблема антимікробної резистентності.
Основні проблеми в різних сферах діяльності людини, які призводять до появи мікроорганізмів, стійких до дії антимікробних препаратів:
- Використання антибіотиків для стимуляції росту тварин.
- Неналежні умови утримування тварин, що призводить до підвищення ризиків їх захворювання, і відповідно використання антимікробних препаратів.
- Нераціональне використання антимікробних препаратів в медицині та ветеринарії.
- Використання пестицидів та інших антимікробних препаратів у рослинництві.
- Безконтрольне потрапляння антимікробних препаратів до навколишнього середовища з відходами, каналізаційними водами тощо.
Якщо не змінити принципи споживання антимікробних препаратів – їх надмірного та нераціонального використання як у медицині, так і у ветеринарії та сільському господарстві, смертність від захворювань, спричинених мікроорганізмами з антимікробною резистентністю вже до 2050 року може досягти 10 млн на рік.
День єдиного здоров’я проводиться з метою допомогти сформувати суспільну думку та підвищити обізнаність населення щодо проблем глобального здоров’я.