Психоактивні речовини та їх вплив на організм молоді

         Психоактивні речовини (ПАР) – це речовини, які при вживанні або введенні в організм впливають на роботу мозку і змінюють такі психічні процеси як сприйняття, свідомість, мислення, настрій  або емоційний стан. Прикладами ПАР є алкоголь, кофеїн, нікотин, марихуана, нелегальні наркотики (ЛСД, амфетамін тощо) та деякі знеболювальні препарати.

У звіті ВООЗ зазначено, що 2,6 млн. смертей на рік пов’язані з вживанням алкоголю, що становить  4,7%  від загальної кількості смертей. 600 тис. летальних випадків  на рік реєструються через  вживання психоактивних речовин. Дані про глобальне споживання алкоголю у світі  в 2019 році свідчать про те, що майже 400 млн. людей у віці 15 років  і старше живуть з розладами, пов’язаними з вживанням алкоголю,  майже 209 млн. – з алкогольною залежністю.

В Україні у 2020 році на кожен один мільйон населення віком від 15 до 64 років понад 20 летальних випадків припадало на вживання психоактивних речовин та отруєння ними, близько 350 тис. осіб вживають наркотики ін’єкційним шляхом. За даними дослідження в рамках міжнародного проєкту ESPAD-2019 «Європейське  опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин» в Україні,   частина підлітків, які вживали хоча б один раз в житті будь-які наркотичні речовини, становить 18%, з них  майже 9% – марихуану, понад 9% – вдихали  інгалянти (аерозолі, випари клею тощо) з метою викликати сп’яніння  чи інші психоактивні  ефекти.

Залежність – це стан періодичної або хронічної інтоксикації, що викликається вживанням природної або синтетичної речовини, що характеризується наступними ознаками:
сильне бажання або непереборний потяг продовжувати вживання даної речовини, добуваючи її будь-якими шляхами;

  • тенденція до збільшення дози;
  • виникнення особистих або соціальних проблем, обумовлених зловживанням.

                Вживання психоактивних речовин, в майбутньому приводить до небажаних наслідків, наприклад, до соціальних, трудових проблем, небезпечних для життя ситуацій.
В.о. завідувача відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань

Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                                        Микола НЕЇЖМАК