Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Нітрати у воді – небезпека для здоров’я дітей

Вода питна, забруднена нітратами, особливо небезпечна для дитячого організму. Вживання води, з наднормативним вмістом нітратів, небезпечне для здоров’я та спричиняє захворюванню водо-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3-х річного віку. Зазвичай, метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей сільської місцевості, де використовується для приготування їжі вода колодязів.

Метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові. Також пригнічується активність ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

З метою запобігання виникнення захворювання дітей на метгемоглобінемію  Головним державним санітарним лікарем України видано Постанову від 17.05.2019р. № 16 «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей».

Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання, для запобігання виникнення  метгемоглобінемії у дітей до 3-х річного віку, забороняється вживання питної води з вмістом нітратів, що перевищує норму 50 мг/дм3.

Для запобігання шкідливого впливу нітратів на здоров’я дітей та виникнення отруєнь серед них  пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією необхідно:

  • дотримуватись гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів, (герметизувати стінки, влаштувати навколо колодязів глиняний замок, навіс, при забрудненні води проводити очистку від мулу);
  • не допускати забруднення водоносних горизонтів, витоку нечистот з вигрібних ям, гноєзбірників, дно, стінки яких мають бути бетоновані, герметичні,
  • заборонити внесення органічних та мінеральних добрив на відстані не менше 500м від джерел водозаборів, каптажованих джерел, індивідуальних колодязів.
  • щорічно проводити ремонт, очищення від мулу, дезінфекцію споруд водокористування;

Щоб бути впевненим у якості питної води, щодо наявності в ній нітратів, її можна безкоштовно дослідити в санітарно-гігієнічній лабораторії  Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ».

 

 

 

В.о. завідувача відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)  та профілактики неінфекційних захворювань Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                              М.І. Неїжмак

ПОДІЛИТИСЬ: