Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Найпоширеніші міфи про гельмінти

Тема глистів хвилює батьків не менше , ніж щеплення та дисбактеріоз.

Усе , від болю в животі до поганої поведінки дитини, пов’язують з глистами.

Гельмінтози- це захворювання, що виникають при потраплянні в організм людини гельмінтів . Найпоширеніші серед них є ентеробіоз ( гострики ) , аскаридоз ( аскариди ) та токсокароз ( токсокари) . Хочеться відразу наголосити, що лямблії – не глисти , як вважають більшість людей! Це найпростіші   ( одноклітинні організми ) , які паразитують у тонкому кишківнику ( у жовчі їх життєдіяльність неможлива ) . Захворювання,  яке ними викликається відоме , напевно , усім  – це лямбліоз .

Отож , давайте спробуємо розібратися з хибними твердженнями про глистяні інвазії .

 1. По стану та поведінці дитини можна відразу дізнатись про наявність паразитів в організмі !

Клінічні прояви гельмінтозів різноманітні . Вони виникають в результаті механічного впливу паразитів на слизову оболонку кишківника та токсичного впливу продуктів їх життєдіяльності на організм дитини . Найчастішими симптомами захворювання можуть бути : поява  чи посилення алергічних реакцій , в’ялість , швидка втомлюваність , дратівливість , періодична субфебрильна температура, поганий апетит , нудота , періодичний біль у животі , порушення стільця . Однак ні один з них і , навіть сукупність трьох – чотирьох , не вказують точно на наявність паразитів в організмі дитини ; адже це можуть бути ознаки й інших захворювань та станів , отруєнь тощо .

 1. Скреготіння зубами – ознака наявності гельмінтів в організмі !

Насправді , даний симптом свідчить тільки про підвищену нервову збудливість організму дитини , можливо , в результаті перенесеного стресу або сильного психологічного перевантаження чи інших станів . А оскільки під час зараження паразитами часто є неврологічні зміни , тому й пов’язали даний симптом з глистами .

 1. Якщо в будинку є собака , потрібно обов’язково усім членам сім’ї пити  препарати задля профілактики !

У собаки та людини справді є спільні паразити. Найчастіше зустрічаються ехінококи та токсокари . Ехінококозом можна заразитись тільки від собак, які мають доступ до нутрощів забитих домашніх тварин, а також під час вживання  м’яса , що пройшло недостатню термічну обробку. Що стосується токсокар , то власники собак мають такі ж шанси захворіти ,як і не власники . Зараження токсокарозом може відбутись через вуличний пил,  що містить частинки заражених тваринних екскрементів , а в дітей , як правило , під час гри у відкритих пісочницях , де також можуть знаходиться частинки екскрементів . Так що,  власникам собак потрібно просто прибирати за своїми вихованцями на вулиці , давати планово антигельмінтні препарати та частіше їх купати .

 1. Усім дітям 1 – 2 рази в рік потрібно давати протигельмінтні препарати !

Всесвітня організація охорони здоров’я дійсно рекомендує проводити профілактику гельмінтів препаратами , але це стосується тільки ендемічних зон ( наприклад деякі східні країни,  жителі яких постійно вживають сиру рибу ) . На щастя , ми не відносимось до країн  , де є дуже високий рівень зараження гельмінтами , тому й прийом протиглистних препаратів у нас проводиться тільки при наявності доведеної інфекції .

 1. Якщо при одноразовій здачі аналізів нічого не виявили – значить ми здорові !

Діагностика гельмінтозів проводиться на підставі клінічної картини та ( обов’язково ) лабораторних даних . Основним критерієм для підтвердження діагнозу є виявлення яєць , личинок , цист або зрілих форм у фекаліях ( мікроскопічне дослідження ) , рекомендована обов’язкова триразова здача свіжого калу з інтервалом у 2 – 3 дні . Одноразовий негативний результат засвідчує лише те , що в цих випорожненнях сьогодні нічого не знайшли . Також варто враховувати  , що усі гельмінти відкладають яйця у період статевої зрілості ( у деяких видів даний процес від моменту зараження триває близько 1 – 2 місяці ) . До цього моменту симптоми захворювання можуть бути , а в аналізі калу нічого не виявляють .

Аналіз крові ‘’ на глисти ‘’ ( серологічний метод ) зазвичай рекомендують при паразитарних інвазіях , які не виділяються з фекаліями ( наприклад ехінококоз , токсокароз ) . В інших випадках даний метод є додатковим , оскільки наявність антитіл може свідчити не тільки про гостру інфекцію , а й про реакцію імунної системи на присутність хвороби у минулому і організм таким чином реагує за залишковим ефектом . Тобто для підтвердження діагнозу та призначення лікування повинні бути присутніми відповідна клінічна картина та позитивне мікроскопічне дослідження калу .

 1. Рослинні засоби від глистів безпечні та дієві !

Рослинні засоби – це звичайні біологічно активні добавки , які не пройшли всі необхідні медичні дослідження , як це робиться зі справжніми ліками . Окрім того , дані трави у високих концентраціях , які начебто можуть вплинути на паразитів , також можуть пагубно впливати й на організм людини . На сьогоднішній день жоден з рослинних препаратів офіційно не довів свою ефективність як антигельмінтний засіб . Тому знайте , що виробник цього ‘’дива‘’ сам не знає , як воно працює та й чи працює взагалі .

 1. Якщо все ретельно прибирати вдома – заразитись неможливо !

На жаль , це не так , адже завжди є можливість заносу яєць у дім на ніжках мух та інших комах , з пилом  тощо . Однак , ці заходи значно мінімізують імовірність зараження .

 1. Для лікування глистів обов’язково потрібно давати сорбенти !

Жоден із сучасних протоколів лікування гельмінтозів не містить таких рекомендацій . Множинні дослідження показали , що практично в 100% випадків для лікування потрібно використовувати всього один протигельмінтний препарат і більше нічого .

Яка ж профілактика ?

Профілактика гельмінтозів полягає в загальноприйнятих нормах .

 1. Здоровий спосіб життя .
 2. Дотримання санітарно – гігієнічних навичок :

▪ ретельне миття рук після вулиці , туалету тощо ;

▪ наявність у кожного члена сім’ї власних рушників , постільної білизни та інших предметів особистої гігієни ;

▪ тримати в чистоті всі іграшки , з якими дитина найчастіше бавиться .

 1. Споживання правильно оброблених харчових продуктів :

▪ з обережністю вживати сирокопчені або недостатньо термічно оброблені продукти , а малим дітям краще взагалі їх не пропонувати ;

▪ ретельно мити овочі , фрукти , ягоди .

 1. Вживання чистої води – фільтрованої чи кип’яченої .
 2. У разі наявності домашніх тварин – правильний догляд за ними , дегельмінтизація .

В будь-якому випадку радимо не займатися самолікуванням та закликаємо довіритись професіоналам!

Дані обстеження кваліфіковано проводяться спеціалістами мікробіологічної лабораторії Рогатинського відділу ІФ РВ ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ».

Піклуємося про кожного!

 

Фельдшер-лаборант мікробіологічної лабораторії

Рогатинського відділу ІФ РВ ДУ «Івано-Франківський

ОЦКПХ МОЗ»

Руслана Дуда

ПОДІЛИТИСЬ: