Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

На спомин про невинні душі…

(Із друкованого варіанту газети “Більшівцівська ратуша”)
 
Нещодавно більшівцівський Парк пам’яті Борцям за волю України поповнився ще одним постаментом – 31 липня тут відкрили й освятили пам’ятник невинно убієнним на Колимі українським дівчатам. Це перший і наразі єдиний в Україні такий монумент.
«В пам’ять про три тисячі українських дівчат віком 12-14 років, яких за наказом москви було живцем втоплено у болоті влітку на Колимі 1949 року з аргументом: «щоб не було кому народжувати бандерівців» – гласить напис на пам’ятній дошці.
Кров холоне в жилах при одній лиш згадці про те страшне звірство москалів. Факти, які дотепер (навіть в умовах тяжкого протистояння з російським агресором!) чомусь замовчуються, ба навіть заперечуються… Як уже було зазначено, мета тієї акції чекістів чисто геноцидна. У 1940-х рр. у заполярних концтаборах з батьками перебувала величезна кількість дітей. Влітку 1949-го року генерал-майору МВС і одному з керівників системи ГУЛАГ Іванові Петренку надійшов секретний лист-вказівка з вимогою звільнити три тисячі місць для нових політв’язнів. Окремим пунктом зазначалося, що в першу чергу треба позбутися дівчаток, «чтоб нєкаму било ражать бандєравцов». В структуру «Дальстрой» входили особливі концтабори, як от Берлаг, де утримувались «вороги народу» – борці з більшовицьким режимом. Того рання навіть лютий Магадан здригнувся, коли конвоїри заганяли дівчат в болото… Їх, відірваних від батьків, замучених, наляканих, зґвалтованих штовхали дулами в трясовинну безодню.
…Хитався очерет і тягнулись ті бідні ручки на волю – така моторошна картина української національної трагедії не давала спокою пароху церкви Різдва Христового, отцю-митрату Василю Завірачу. Власне, її священник й передав в ескізі, коли замовляв стелу. Місце під пам’ятник отець обрав також символічне, бо ж то і є колишній мочар. А зовсім поруч дитячий майданчик, з карусельками, – і нагадування про тих українських діточок, в яких вороги вкрали дитинство.
В день освячення постаменту й небо ридало… Однак Парк пам’яті прихистив під своїми ялицями небайдужих й свідомих людей, котрі прийшли вшанувати невинно убієнних. До присутніх звернувся отець Завірач:
– Пам’ятаймо, хто, як і коли катував наш народ! Не промовте ні слова ворожою мовою! Цінуймо свою державу, культуру, мову, бережімо історичну пам’ять, аби не втратити те, за що боролись наші предки. Молімось і борімось!
На спомин про невинні душі діточки почепили на гілках дерев паперових ангеликів – тихо-тихо вони лопотіли крильми. Чи то шуміла колимська осока?.. Накрапав дощик. Плакала Божа Матір…
Тетяна Зарецька
ПОДІЛИТИСЬ: