Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Галицьке бюро правової допомоги інформує

Через розвиток мережі Інтернет, активної популяризації туристичної сфери все частіше люди знаходять своє кохання за кордоном.

Громадяни різних держав прагнуть створити сім’ю та зареєструвати шлюб. Для того, щоб зробити це в Україні, майбутнє подружжя подає особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на їх вибір.

Іноземці та особи без громадянства для реєстрації шлюбу в Україні повинні пред’явити

  • паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника;
  • посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.

Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред’явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним.

Якщо в паспортах або паспортних документах іноземців та осіб без громадянства відсутні відомості про сімейний стан їхніх власників, то вони повинні одночасно подати документ про те, що не перебувають у шлюбі, виданий компетентним органом країни свого громадянства або країни постійного проживання, та легалізований належним чином.

Та не завжди шлюб виявляється вдалим, і пари вирішують розійтись. В таких ситуаціях, якщо подружжя досягло між собою згоди та не має спільних дітей, розірвання шлюбу може здійснюватися органом ДРАЦС відповідно до законодавства України.

 Однак, як правило, розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем здійснюється в судовому порядку, згідно із Законом України «Про міжнародне приватне право».

Разом із тим, досить часто після укладення шлюбу з громадянином іншої держави українець чи українка переїжджають до країни проживання іншого з подружжя. У такій ситуації під час розлучення подружжя може обрати декілька варіантів дій:

  • розірвати шлюб на території країни проживання, навіть якщо жоден з подружжя не є громадянином цієї держави;
  • звернутися до компетентних органів або нашої держави, або держави громадянської належності іншого з подружжя.

Що робити у разі розлучення, між громадянином України та іноземцем, що проживає в іншій країні або місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме? Адже, позовна заява про розірвання шлюбу за загальним правилом подається за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача. В даному випадку процедура розлучення буде мати свої специфічні особливості.

  1. За домовленістюподружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
  2. Відповідно до ст. 28 Цивільногопроцесуального кодексу України, якщоВідповідач на момент розірвання шлюбу проживає за межами України, позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
  3. Позови до відповідача, місцереєстраціїпроживання або перебування якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи). Позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред’являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.

Крім того, розлучення за українським законодавством можливе у разі:

– розлучення громадянина України з іноземним громадянином (іноземцем), якщо обидва проживають в іншій країні;

– розлучення громадян України, обидва з яких проживають за кордоном (в одній або в різних країнах). Згідно ст. 29 Цивільного процесуального кодексу України: «Підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також справ про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду, визначеним у порядку, передбаченому статтею 33 цього Кодексу, одноособово»;

– розлучення іноземних громадян, які проживають в Україні.

Розлучення в Україні може бути привабливим для іноземців з фінансової точки зору. Оскільки, по-перше: рішення про розірвання шлюбу можна отримати окремо від рішення інших питань: опіка над дітьми, аліменти та поділ майна подружжя.

По-друге: в Україні процес розлучення зазвичай відбувається скоріше та простіше, ніж в багатьох інших країнах.

Так, згідно ст. 24 Сімейного кодексу України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається. Стаття 112 Сімейного кодексу України закріпляє, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення, отже не потрібно доводити якихось особливих причин для розлучення (наприклад, як то подружня зрада чи невиконання зобов’язань за шлюбним контрактом), а достатньо бажання одного з подружжя розлучитися.

Нагадуємо, що для отримання правових консультацій Ви можете звернутися до відділу «Галицьке бюро правової допомоги», що знаходиться за адресою:

 м. Галич, площа Волі, 1, кб. 8.

 тел. (03431) 2-10-50.

ПОДІЛИТИСЬ: