Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Підшумлянці

Коли вперше приїздиш до села, душу переповнює відчуття певного роздолля, хоча це дивно, бо протяжність населеного пункту із заходу на схід – якихось півтора кілометри, орієнтовно так само із півночі на південь. Розгадка, мабуть, криється в мальовничих краєвидах села, гідних пензля художника. Водночас дивує меланхолійна тиша, так хочеться почути веселий людський гамір чи мелодії народних пісень, от хоча б з Гори чи Присілку… Однак село малолюдне – всього 181 мешканець, близько сотні дворів. Серед тих садиб трапляються досить давні хати, датовані 30-40 рр. минулого століття. Пройдімося вулицею й зазирнімо в глибини історії…
Перша письмова згадка про Підшумлянці відноситься до XVІ ст., а саме 1554 року. Історична пам’ятка на честь 440-річчя від дня заснування села закарбована у постаменті неподалік автобусної зупинки; являє собою стелу у формі трапеції, на якій вибито напис: «Селу 440 років, 1994».
Нам не дано знати, коли та за яких умов постали Підшумлянці, з глибин віків доносяться хіба що перекази та легенди… Одна з таких оповідок свідчить, що село колись заснували випадкові мандрівники, галицька знать, котра вирушила у гості до пана з містечка Шумляни. Подорожні заблукали дорогою, частина їхнього обозу загрузла в багнюці, отож люди змушені були розкласти табір неподалік, під горою, й на деякий час оселитися там. Тим часом посланець прибув до пана й відзвітував про місце перебування його гостей: «Під Шумлянами!» …
Якби там не було, але «поселення під Шумлянами» росло і розвивалося. Місцеві жителі, подібно до мешканців інших галицьких земель, займалися рільництвом, гончарством, вирощували худобу. У ХІХ ст. найбільшими землевласниками Підшумлянців були дідичі Емілій Глєбовіцкий та Ізабелла Кшешунович. У 1871 році в селі було побудовано дерев’яну церкву Успіння Пресвятої Богородиці, котра під час Першої світової війни згоріла дощенту.
Цікаво, що наприкінці ХІХ ст. у Підшумлянцях діяла однокласна народня школа з українською мовою навчання, однак вже 1906 року тут викладали уроки польською мовою… Тим часом українська громада Підшумлянців змагала до свого, до рідного: у 1904 році в селі постала читальня «Просвіти», до осередку записалося понад 30 учасників. Активісти Читальні провадили культурно-просвітницьку роботу: зустрічі молоді, відчити, відзначення Шевченківських днів тощо.
Розвою «Просвіти» та сільського господарства перешкодила Перша світова війна. У липні 1915 року до села наблизилася лінія фронту, й Підшумлянці зазнали значних втрат та руйнацій. Післявоєнний період історії села ознаменований економічною скрутою та поспішною відбудовою господарства. Так, у 1920-30-х рр. у селі діяла господарсько-споживча спілка «Надія» – кооператива, до якої входило понад 40 ґаздів. У 1933 році на схилі пагорба громада звела нову церкву Успіння Пресвятої Богородиці, також дерев’яну.
У міжвоєнний період село входило до Рогатинського повіту Станиславівської провінції.
Розмірене життя села кардинально змінилося після приходу «перших совітів» у 1939 році і встановлення радянської влади у 1940-му. Тут було створено сільську раду, головою якої став малограмотний комуніст Іван Худа. Не встигли Підшумлянці отямитись від терору «визволителів», як на заміну червоним окупантам прийшли коричневі: з 3 липня 1941 по 24 липня 1944 року населений пункт перебував під нацистською окупацією.
Продовження. Початок на 5 стор.
Тим часом молодь села гуртувалася й брала активну участь в підпільній боротьбі ОУН та УПА. Ця тема, безсумнівно, вимагає більш детального вивчення та опрацювання, а поки згадаймо разом імена причетних до визвольної боротьби 40-50 рр. ХХ ст.:
Володимир Белей (син Михайла, 1924 р. н.) вояк УПА;
Михайло Думич (син Дениса, 1922 р. н.) вояк УПА;
Григорій Клюба (син Гната, 1923 р. н.) вояк УПА;
Ярослав Маланчин (син Петра, 1926 р. н.) вояк УПА;
Володимир Моголівський (1926 р. н.) вояк УПА;
Василь Мороз (1925 р. н.) вояк Дивізії «Галичина», відтак УПА;
Михайло Худа (син Василя, 1929 р. н.) член ОУН;
Катерина Довган, членкиня ОУН.
З приходом «других совітів» і утвердженням радянської влади продовжились репресії, залякування, непосильні податки – так селян змушували вступати у колгоспи. Врешті 1949 року на базі сіл Підшумлянці та Старі Скоморохи із використанням загонів НКВС радянськими урядовцями було утворено колгосп ім. Фрунзе (пізніше «Дружба»).
Із середини 60-х рр. Підшумлянці адміністративно підпорядковувалися Староскоморохівській сільській раді.
Відтак, з листопада 1977 року і донедавна село належало до сільради Нових Скоморох. Врешті 2020 року Підшумлянці приєдналися до Більшівцівської ТГ, і, сподіваємось, наше «шумливе» село набуде нового розвитку у своїй непростій історії.
З якими наболілими питаннями, проблемами й нагальними потребами входять Підшумлянці у Більшівцівську громаду – нам ще належить з’ясувати. А поки привітаймо новоприбулий населений пункт оцим скромним історичним екскурсом…
P.S. Дуже просимо наших читачів надати журналістам газети «Більшівцівська Ратуша» більш детальну інформацію з історії села: уточнення, знимки, перекази, дані про учасників ОУН та УПА задля збереження нашої історичної пам’яті.

 

ПОДІЛИТИСЬ: